5 Eylül 2013 Perşembe

27-28 Nisan Edirne Gezisi

Yıllardır merak ettiğim şehirlerden birini daha gezmenin keyfini yaşadım hemde doğumgünümde. Yazı aylardır taslaklarda bekliyor ama bir türlü yayınlama fırsatım olmadı. Geziyi EFSAD'den arkadaşlarımız düzenledi bizde onlara katılmaktan mutluluk duyduk. Sabah Edirne'de Meriç nehri kıyısında kahvaltımızı yaptık sabah serinliği ve güzel manzara bizi büyüledi. Kahvaltı sonrası Karaağaç'ta gezimize devam ettik Eski İstasyon, Lozan anıtı ve Karaağaç evleri gezimizin duraklarıydı. Konaklama olarak Öğretmenevini tercih ettik. Kalite beklemediğimizden sadece uyumak için hepimize yeterli geldi.
Öğle yemeği için tercihimiz Bahri Bey'de ciğer yemek oldu. Ben severek yedim ama kalabalıktan olsa gerek o kadar sıcak servis edildiğini düşünmüyorum. İlgi alaka çok güzeldi. Tamer Bey bu tarz yiyecekler yemediğinden yine köfte yedi. Fiyatlarda makul seviyede. Gezimizin kilit noktası Selimiye Camii, Eski Camii itinayla gezildi Selimiye'den büyülünmemek elde değil ama ben en çok Eski Camiyi beğendim.  Kapalı Çarşı, Üç Şerefeli Cami, Saraçlar Caddesi görülmesi gereken yerlerden. Akşam olurda Meriç nehrinde gün batımı çekmeden olurmu o anın keyfini doya doya çıkardık. Bir tat daha çıkaran vardı inanınki boyutları hiç görmediğim kadar büyük sivrisinekler bunlar için önlem almadığıma çok üzüldüm. Hem sivrisineklerden kaçmak hemde gece Selimiye Camiini fotoğraflamak için oradan ayrıldık ayırlıdığımıza da pişman olduk. Kaldığımız çevrede ciğer hariç farklı yemek sunan tek yer Meriç nehri kıyıları yiyecek bir şey bulamadık aç kaldık anlayacağınız.
Eşim Camii içinde ve dışında fotoğraf çekerken bende hazırlıklı gelmiştim Camii de dua ettim inanın çok rahatladım öyle huzurlu bir yerdi ki ayrılasım gelmedi. İkinci günün programı da oldukça yoğun bu nedenle doğru yatağa :)
Sultan II.Bayezid Külliyesi
Darüşşifa (Ödüllü Sağlık Müzesi)
Yıldırım Bayezid Camii
Sarayiçi (Osmanlı Sarayı Kalıntıları, Balkan Şehitliği, Kırkpınar güreş alanı)
Adalet kasrı
Muradiye Cami..
gezilecekler listemizde.






Hiç yorum yok:

Yorum Gönder