8 Ağustos 2009 CumartesiBu hafta benim için çok yoğun geçti.. Daha önce bahsettiğim gibi haftaya çalışmaya başlıyorum ve beni aldı bir telaş... Allah ım ne yapacaktım acaba akşam eve çok mu yorgun gelirim, yemeği nasıl hazırlarım nasıl pratik bir şeyler üretebilirim telaşı aldı başını gidiyor... Hatta kışa hazırlık olsun diye makarna kestik.. çok iyi oldu... Makarnayı kayınvalidemin 20 yıllık makarna makinası ilk kez kestik ne kadar lezzetli oldu anlatamam. Her ne kadar annem ince makarna keselim desede ben illaki kalın olsun diye tutturdum iyikide öyle yapmışım ne kadar lezzetli olmuş... Az önce tamercim ile tadına baktık doya doya yedik yani :) bizde tadına bakmalar öyle .... Makarnanın hamurunu annem hazırlamıştı ama ben içinde neler olduğunu biliyorum. Bir ölçü kabı belirleyip kırmak istediğimiz kadar yumurtayı bu kabın içine kırıyoruz daha sonra yumurtanın oluşturduğu hacim miktarı kadar su ilave ediyoruz biz tam 60 yumurta kullandık daha sonra içine 1 kg irmik kattık ve çok sert bir hamur elde edildi. Hatta ertesi gün avuç içim acıyordu her ne kadar büyük şekilde hamuru acamasamda orta büyüklüğe getirip anneme veriyordum daha cabuk acsın diye... Bu arada bunları yaparken yanımızda görümcem Hurişim de vardı. Sonra bu büyük şekilde açılan hamurları 10-15 dk dinlendirip cok kurutmadan makina ile kestik çok kuruttuğumuzda özellikle kıyıları makina tam olarak kesmiyor yani sert ve kurumamış bir hamur elde etmeniz gerekiyor.
Annemde bana elde kesilmiş bir sürü makarna verdi geçen hafta gittiğimizde.. artık biraz da olsa rahatım aa yemek mi yok dur bi makarna yapayım derim tamercim havalar uçar tabi bizim kilolarda alır başını gider :)
Bunların yanı sıra bu hafta kocaman bir tencere sarma sarıp dolama koydum misafir gelirse hemen ikram edebilirim diye yaklaşık 2 kg yakın da mantı yaptım oda derin dondurucuda yerini aldı:) daha sonra 2 ya yakın nohutum vardı onları da haşlayıp dolaba doldurdum anlat anlat bitmiyor yaf :) patlıcanları karnıyarık yapmak için kızarttım onlarda dolapta... mısır haşlayıp kocanından çay kaşığı ile tek tek ayıkladım çok severim de kışın canım çekerse diye onuda koydum dolaba.. ve en süperinden her halde 5 pişirimlik köfte hazırladım... Artık neredeyse 1 ay boyunca yemek sıkıntım olmayacak gibi bunun üstüne hafta sonlarıda bir kaç pratik şey yapıp dolaba koyarsam yemek derdini atlatmış olacağım galiba artık bana sıkıntı değil....
Her gün ev süpüresim var derdide cabası.. evin battığından değil yarın süpüremezsem ev temiz olsun bir daha ne zaman süpürebilirim ki deyip tüm vaktimi değerlendiriyorum boş vakit bulduğum an temizlik yemek banyo ve tuvalet ovulmaktan pırıl pırıl oldu :)
Eskiden böyle değildim ay nasıl olsa evdeyim yarın yaparım havalarında geziyordum ev hanımı olanlar biraz her şeyi erteliyor gibi geldi bana kendi hallerimden dolayı...
Neyse bugünlük çok anlattım yazacak çok şey var Elif Şafak aşk bitti yeni kitaplar aldım onlarıda yarın anlatayım...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder